תפריט

שעבוד מניות – מה זה אומר

מי שיש לו מניות יכול לקבל תועלת מהאפשרות לקבל הלוואה בתנאים נוחים תמורת שעבוד המניות שלו. שיעבוד מניות – מה זה אומר? על כך רכזנו לכם כאן מידע. כמו שניתן לשעבד נכס נדל"ן, גם נכס מנייתי ניתן לשעבד. את תיק המניות שלכם תוכלו לשעבד לטובת גוף המימון אליו אתם פונים בבקשה לקבלת הלוואה וכך, הוא יוכל להציע לכם תנאי הלוואה נוחים ומשתלמים יותר עבורכם. לא כל גוף מימון מאפשר מימון תמורת שעבוד מניות ומי שחשובה לו אפשרות מימון זו, פונה להיעזר באיש מקצוע מומחה בתחום שיחפש עבורו את גוף המימון המציע את התנאים המשתלמים ביותר תמורת המניות שברשותו.

איך עובד שעבוד מניות?

בעל תיק המניות מגיע אל גוף המימון ומבקש הלוואה תמורת שעבוד המניות. גוף המימון בודק את מצב תיק המניות שלו. יערכו בדיקות לניתוח נתוני המניות, הפעולות שנערכו בתיק והסיכונים הנלווים. ככל שתיק המניות משדר מקצועיות רבה יותר, היא תחסוך לבעליה יותר ריבית. גוף המימון יראה שיש כאן תיק מניות רוויחי והיא תוזיל את מחיר הריבית בהתאם. לאחר פירעון ההלוואה תיק המניות יחזור לבעלות הבלעדית של הלווה והשעבוד יוסר.

שעבוד מניות מקנה לבעל השעבוד את הזכות לתפוס או למכור את המניות על מנת לסלק חוב או התחייבות אחרת המגיעים להם. כאשר בעל מניות משעבד את מניותיו כבטוחה להלוואה או חוב אחר, המלווה רשאי להטיל עיקול על המניות הללו. המשמעות היא שאם הלווה לא יעמוד בהתחייבותו, המלווה יכול לעקל או למכור את המניות כדי להחזיר את החוב. שעבוד מניות נוצר בדרך כלל באמצעות הסכם רשמי בין המלווה ללווה, ולעתים קרובות מתועד ברשם ניירות הערך של החברה או אצל מתווך ניירות ערך של צד שלישי.

חשוב לציין כי שעבוד מניות משפיע רק על זכויות הבעלות של בעל המניות במניות, ואינו משפיע על הזכויות או הבעלות של בעלי מניות אחרים בחברה. לבעל השעבוד יש רק זכות לעקל או למכור את המניות הכפופות לשעבוד, ולא כל מניות אחרות שבידי בעל המניות או כל בעל מניות אחר.

 

שיעבוד מניות  – אחת הנפוצות והבעייתיות

לא מעט הלוואות נלקחות על חשבון שיעבוד מניות של הלווה, אך יחד עם זאת, מדובר בבטוחה שהיא גם אחת מהמסוכנות והיא עוד עלולה להתברר כחסרת ערך. מה עושים כדי להימנע מהפסדים? פונים לקבל ליווי מקצועי לאורך גיוס המימון. חברות המימון השונות לא מעוניינות להפסיד מהתהליך ולכן הן גם לא יאפשרו "חורים" שיגרמו להם הפסדים… כדי להימנע מהפסדים, חשוב להכיר את השוק היטב, לדעת לנהל משא ומתן ולפנות למקומות הנכונים. לא כל לווה יודע איך לעשות זאת ולכן, בתור אנשים המעוניינים לגייס כמה שיותר מימון, כדאי לפעול בצורה נכונה ומקצועית.

 

למה שיעבוד מניות הוא מסוכן?

שעבוד מניות יכול להיות מסוכן מכיוון שהוא כרוך בשימוש במניות של חברה כבטוחה להלוואה או חוב. אם הלווה אינו מסוגל להחזיר את ההלוואה, למלווה זכות לעקל את המניות המשועבדות, דבר שעלול להוביל להפסד משמעותי ללווה. בנוסף, אם המניות המשועבדות הן חלק משמעותי מהמניות הקיימות של החברה, למלווה עשויה להיות רמה משמעותית של שליטה בחברה, מה שעלול להוביל לניגודי עניינים או לבעיות אחרות.

יתרה מכך, ירידה במחיר המניה של המניות המשועבדות עלולה להוביל לקריאת מרווח, המחייבת את הלווה להוסיף בטחונות נוספים או להחזיר את ההלוואה באופן מיידי. אם הלווה אינו מסוגל לעמוד בקריאת המרווח, המלווה עשוי למכור את המניות המשועבדות בשוק הפתוח, מה שיגרום לירידה נוספת במחיר המניה ועלול להוביל לאובדן מוחלט של המניות המשועבדות. לכן, בעוד שעבוד מניות יכול להיות דרך להשגת מימון, חשוב לשקול היטב את הסיכונים הפוטנציאליים ולוודא שללווה יש תוכנית מוצקה להחזר ההלוואה והגנה על השקעתו.

 

מה עושים כדי להימנע מגיוס מימון מסוכן?

כאשר עוסקים בגיוס מימון חייבים לזכור כי יש אפשרויות מימון העלולות להיות מסוכנות. גם שעבוד מניות עלול להיות מסוכן כפי שראינו ולכן, חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום המימון. צוות פיננס האוס זמין לסייע לכם בגיוס מימון. אם אתם מעוניינים לבצע שעבוד מניות בצורה נכונה ומקצועיות, כדאי שתפנו אל אחד מאנשי המקצוע המובילים בצוות.

שעבוד מניות - מה זה אומר
שעבוד מניות – מה זה אומר

רון הלפרין בפייסבוק | מייל אישי: [email protected]