תפריט

שיפור הליך מחזור משכנתא

 

בנק ישראל הוציא הנחיות חדשות, שיהיו בתוקף מקיץ 2024 עדכון לנב"ת 451 (ניהול בנק תקין – הלוואות לדיור) הכולל הנחיות המקלות על הליך מחזור משכנתא ומקל על ציבור לוקחי המשכנתא.

ההוראות החדשות של בנק ישראל, יהפכו תהליכי מחזור משכנתאות לנוחים יותר ויגבירו משמעותית את התחרות בשוק. עיקרי ההוראה החדשה מאפשרים ביצוע פירעון מוקדם בטלפון או באופן מקוון. בנוסף, במחזור בין בנקים, הבנק החדש יזמין ויקבל בצורה מקוונת את כל המסמכים הנדרשים, וכן יוכל לבצע את ההודעה על פירעון מוקדם. על-פי ההוראה החדשה, גם חברות חוץ בנקאיות יוכלו לפעול באותו אופן מול הבנקים, ולבנקים אסור לסרב יהיה לעבוד איתם.

 

  • הלקוח לא יצטרך להגיע לבנק הנוכחי על מנת להחתימו על מסמכים רלוונטיים (מכתב כוונות, הסכמה לדרגה שנייה), הבקשה תועבר ישירות לבנק אליו מועברת המשכנתא מהבנק שבו מתנהלת המשכנתא.

  • אין צורך לעשות ביטוחים חדשים אלא שהביטוח הישן יעבור לבנק החדש (היתרון של הדבר שאם עושים ביטוח חדש בגלל שאנחנו מבוגרים יותר ואולי חולים יותר הביטוח מתייקר באופן אוטומטי ומעכשיו פשוא נשתמש בביטוח הישן).

  • הלווים יוכל לבחור להודיע על כוונה לבצע פירעון מוקדם ישירות לבנק החדש מבלי שיפגעו זכויותיו. כך לדוגמה, ההודעה לבנק החדש לא תפגע במניין הימים למתן הודעה מוקדמת לצורך אי גביית עמלה.

  • חברות חוץ בנקאיות יוכלו לפעול באותו אופן מול הבנקים, ולבנקים אסור לסרב יהיה לעבוד איתם.

  • אפשרות להוציא מסמכים רלוונטיים באופן מקוון לטובת המחזור, לדוגמא התנהלות משכנתא, דוח יתרות לסילוק.

המפקח על הבנקים, מר דניאל חחיאשוילי מסר כי "תיקון ההוראה לבנקים בנושא פירעון מוקדם ומחזור משכנתאות הוא צעד נוסף של הפיקוח על הבנקים לשיפור מצבו של הצרכן הבנקאי ולעידוד התחרות בתחום. הצעד מסיר חסמים בירוקרטיים למחזור משכנתאות, כך שהשיקול הכלכלי הינו השיקול העיקרי שמנחה את הלווים בקבלת החלטה בנושא. גיבוש ההוראה נעשה בשיתוף פעולה עם ח"כ יעקב אשר, מתוך כוונה להטיב עם הציבור ואנו מודים לו על כך".

רוצים לדעת עוד על שיפור הליך מחזור משכנתא? צרו קשר עכשיו! אנחנו בפיננס האוס נדאג שתקבלו את תנאי המשכנתא הטובים ביותר שיחסכו לכם הרבה כסף.

רון הלפרין בפייסבוק | מייל אישי: [email protected]