תפריט

עדכונים כללים בשוק המשכנתאות

בנק ישראל מרחיב את מתווה ההקלה בנטל האשראי והעמלות בבנקים שעליו הודיעה בתחילת המלחמה ומאריך אותו בשלושה  חודשים נוספים, עד לסוף מרץ 2024. עיקר המתווה מאפשר ללקוחות הבנקים מכל ישראל לדחות את תשלומי המשכנתאות וההלוואות – צרכניות ועסקיות – לתקופה של שלושה חודשים. כעת מוארכת תקופה זו לשישה חודשים במצטבר.

 

עליית ריבית במסלולים:

אם לפני שלושה שבועות אפשר היה לקבל מהבנקים ריביות של 4.65% במסלול הקבועה לא צמודה (קל"צ), כעת מדברים על 4.9% ואפילו 5.1% בחלק מהבנקים. כל ההצעות הראשוניות ללקוחות הן מעל 5%

 

ריבית בשער המסלולים עדכונים קלים של 0.15%-0.2% למעלה.

 

יש צפי להפחתות ריבית ב2024 אך כנראה נחכה להפחתות בארה"ב קודם ולסיום המלחמה

 

ריבית בנק ישראל 4.75%

אינפלציה(מדד) שנתית 3.3%

ריבית הפריים 6.25%

מועד שינוי ריבית הקרוב 01.01.2024

 

עליה נוספת במשכנתאות

החזרי המשכנתא כבר זינקו בשנה האחרונה בגלל עליית הריבית. כעת יגלו מי שלקחו משכנתה ב־2019 כי המשכנתא שלהם התייקרה יותר משל כולם, והפעם בגלל מסלול הריבית המשתנה כל חמש שנים.

הדבר נכון גם ללוקחי משכנתא של 2014-2013

 

לאחר עליות משמעותיות בריביות בשנה וחצי האחרונות והמדד שעולה ועולה אנשים שלקחו מסלול עם ריבית משתנה הולכים לסבול שוב בגלל נקודת עדכון במסלול המשתנה שלהם במשכנתא.

 

נקודת היציאה תשפיע על מעל 180,000 משפחות בממוצע המהווים כ32% מסך נוטלי המשכנתא בחמש שנים האחרונות.

 

מסלול ריבית משתנה קיים בשני ורציות אם הצמדה למדד וללא הצמדה למדד.  ברור שמי שלקח ללא הצמדה למדד הרוויח אבל בנקודת היציאה הקרובה הריבית המשתנה תוסיף לו כ 3% בממוצע במכה אחת וזה המון. גובה התוספת תלוי בכמה אחוזים לקחתם מסלול זה מהמשכנתא ומה סך המשכנתא שלכם בכלל.

 

במשכנתא ממוצעת שלקחה שליש במסלול זה העלייה החודשית תהיה כ 270 ₪ לחודש או 170,000 ₪ תוספת למחיר הכללי של המשכנתא לאורך כל התקופה שנשארה בממוצע.

 

עדכונים בשוק המשכנתאות 2024

בעקבות ההתאמות שפרסם בנק ישראל לצורך התמודדות עם "מלחמת חרבות ברזל".

הוחלט בבנקים לאפשר ביצוע הלוואות לשיפוצים/הרחבה (עד 150,000 ש"ח) והלוואות כל מטרה (עד 250,000 ש"ח)  ביצוע בפעימה אחת.

ללקוחות קיימים בתהליך פשוט מהיר ונוח, תוך התבססות על בטחונות קיימים ובהתחשב בטיב לקוחות:

ניתן לבצע הלוואת שיפוצים / הרחבה ו/או כל מטרה על סמך שעבוד קיים מוגבל בסכום, כאשר ההלוואה הקיימת וההלוואה המבוקשת אינם חורגים מסכום השעבוד הרשום(ניתנת חריגה על עד 100,000 ₪)

שימוש בשמאות קיימת עד תקופה של 10 שנים. במידה וההלוואה הנה לשיפוץ / הרחבה, ההקלה בתנאי שהלוואה נועדה לטובת מטרת מיגון בלבד.

 

הוראת שעה של בנק ישראל  בתוקף כרגע עד .1.04.24 ניתן לקבל עד 200,000 אלף ₪ לכל מטרה יד 70 אחוזי מימון מערך הבית.

תושבי חוץ יכולים לקבל עד 85% מימון מערך הנכס בחוץ בנקאי לעומת 50% בבנק.

 

משכנתא בטוחה מסלול חדש

המסלול חדש שפותח לאחרונה לתקופה זו של חוסר וודאות, הוא מסלול משכנתא בטוחה המבטיח שגובה ההחזר החודשי של המשכנתא יישמר יציב למרות שינויים שעשויים לחול בריבית בנק ישראל.

רוב לוקחי המשכנתאות, משלבים מספר מסלולים בתמהיל המשכנתא שלהם, במטרה לפזר את הסיכונים ולבנות תמהיל מאוזן וגמיש. מסלול הפריים הוא אחד המסלולים השכיחים בתמהיל והוא מושפע ישירות משינויים בריבית בנק ישראל.

ההחזר החודשי במסלול זה נותר יציב באמצעות שינוי אוטומטי בתקופת המשכנתא בהתאם לשינויים בגובה הריבית. כשהריבית תעלה – תתבצע הארכת תקופת המשכנתא; וכשהריבית תרד – יתבצע קיצור של תקופת המשכנת צריך לשים לב שכל שינוי יכול לשנות את ההצמדות..

 

 

ריבית בנק ישראל מתחילים בפניית הפרסה: בנק ישראל מוריד את הריבית ל-4.5%

בנק ישראל צופה זינוק בגירעון ל-5.7% ומצהיר שהמדיניות התקציבית תשפיע על קצב הורדת הריבית; תחזית הצמיחה נותרה ללא שינוי: 2%. הרקע להורדת הריבית הוא ההאטה בקצב האינפלציה, ומנגד החששות מהאטה בשל המלחמה.

 

במסיבת עיתונאים לרגל הודעת הריבית אמר נגיד בנק ישראל כי "האינפלציה בישראל אמנם שוהה מעל יעד האינפלציה, אך בחודשים האחרונים מסתמנת ירידה מתמשכת בקצב האינפלציה ובסביבתה. התמתנות זו באה לידי ביטוי גם באינפלציית המוצרים הסחירים וגם באינפלציית המוצרים הבלתי סחירים, 'הדביקה' יותר". עוד אמר ירון כי "גורם מרכזי בהשפעתו על האינפלציה בחודשים הקרובים יהיה שוק המט"ח. התנודתיות הגבוהה בשערי החליפין של השקל מוסיפה אי-ודאות רבה. הייסוף המשמעותי שחל לאחרונה, ככל שיתבסס, יפחית את לחצי האינפלציה ויסייע להתכנסותה ליעד".

 

עדיין יש אי וודאות גדולה בקדר למלחמה במיוחד אם תהיה מלחמה משמעותית יותר בצפון ולכן קשה לדעת אם הריביות ימשיכו לרדת או אפילו יעלו.

 

 

עדכונים כללים בשוק המשכנתאות
עדכונים כללים בשוק המשכנתאות

 

רון הלפרין בפייסבוק | מייל אישי: [email protected]