תפריט

משכנתא מסחרית

משכנתא מסחרית היא משכנתא הניתנת לבעלי עסקים כעוד הלוואה עסקית, אלא שההלוואה הזו ניתנת תמורת שיעבוד הנכס הקיים. משכנתא מסחרית היא הלוואת משכנתא למימון רכישת נכס מסחרי ולא נכס למגורים. מה זה אומר, למה זה טוב ומי יכול לקבל משכנתא כזו, על כך ריכזנו כאן מידע בנושא, מוזמנים להמשיך איתנו.

 

משכנתא מסחרית – מהי בכלל?

מדובר בהלוואה הנלקחת תמורת שיעבוד נכס. הלוואת משכנתא היא הלוואה אותה ניתן לקבל מגוף המימון עבור רכישת נכס או לצורך קבלת הלוואה תמורת משכון נכס קיים. הלוואת משכנתא תמיד תהיה מלווה בשעבוד נכס לגוף המממן. ברגע שהלווה מסלק את ההלוואה, השעבוד מוסר והלווה נהנה מנכס ששייך רק לו. משכנתא מסחרית היא הלוואה הנלקחת על ידי עסק מסחרי והרבה פעמים היא נלקחת למימון רכישת נכס נדל"ן מסחרי שלא משמש למגורים כלל.

 

למה משכנתא מסחרית נחשבת למשתלמת?

  • מדובר בהלוואת משכנתא כך שהיא מתפרסת על טווח שנים גדול.
  • לעומת הלוואות מסחריות אחרות, משכנתא מסחרית היא בעלת תנאי החזר נוחים.
  • ניתן ליטול הלוואה כזו למימון כל מטרה תמורת שיעבוד נכס קיים.
  • גובה המימון שניתן לקבל הוא גבוה מאוד (70% מערך הנכס), כך שמדובר בסכום הלוואה גבוה במיוחד.
  • הלוואה כזו מאפשרת לבעל העסק לתכנן את עצמו פיננסית בצורה מאוזנת לטווח ארוך.

 

מי יכול לקבל משכנתא כזו?

כדי לקבל משכנתא מסחרית גוף המימון בודק היטב את תנאיו הפיננסים של הלווה. חשוב להבין כי כאשר גוף מימון מאשר הלוואת משכנתא, הוא לוקח על עצמו את הסיכון שמא הלווה לא יצליח לעמוד בהחזרים החודשיים ואז הוא יאלץ לממש את זכויותיו בנכס. עסקים נחשבים לפחות יציבים כלכלית אם נשווה אותם לאנשים פרטיים ולכן לפני מתן הלוואה כזו, הבנקים יבדקו היטב את היכולת העסקית, את תזרים המזומנים של העסק ואת התוכנית העסקית הקיימת. כדי לקבל משכנתא מסחרית בתנאים משתלמים צריך לפנות למומחים בגיוס מימון לעסקים. לא כל יועץ עסקי יתאים לכך וגם לא כל יועץ משכנתאות, אתם צריכים לחפש יועץ עסקי שהוא מומחה גם לתחום העסקי וגם לתחום המימון. צוות פיננס האוס המומחים בגיוס מימון ומשכנתאות לעסקים יכול לעזור לכם גם כאן. התייעצות עם איש מקצוע מומחה בתחום מגדילה את הסיכויים לקבל אישור עקרוני למשכנתא.

 

מה נחשב לנכס מסחרי?

נכס מסחרי הוא נכס שמשתמשים בו לצורך עסקי. זה יכול להיות מחסן לוגיסטי, חנות פרטית, משרד או כל נכס אחר שמשמש להפעלת עסק. כאשר רוכשים נכס כזה, לוקחים משכנתא מסחרית. המשכנתאות האחרות מכונות משכנתאות למגורים והם ניתנות רק כאשר מדובר בדירה שתשמש למגורים…

 

מה המחיר של משכנתא עסקית מסחרית?

ברור לכולנו שעל מתן משכנתא, הבנק יבקש כסף… את הרווח מהמשכנתא הבנקים וגופי המימון מקבלים בריבית הנגבית על ההלוואה. ככל שהסיכון הנלווה להלוואה הוא גבוה יותר, כך גם גובה הריבית יהיה גבוה בהתאם. ביחס להלוואת משכנתא למגורים, משכנתא מסחרית היא הלוואה יקרה יותר והריבית הממוצעת בה תהיה גבוהה יותר.

 

חשוב לזכור כי אל עלויות המשכנתא נלוות עלויות נוספות אותן פחות זוכרים: עלות פתיחת תיק, עלות עו"ד לרישום הזכויות והשעבוד, יעוץ משכנתאות, הערכת שמאי מקרקעין ועוד. הנחמה היא שכל ההוצאות הללו מוכרות במס ועסק שנוטל משכנתא כזו, יכול לקזז את ההוצאות הללו מגובה ההכנסות שלו בכדי להפחית את המס שיצטרך לשלם.

 

מי מציע משכנתאות מסחריות?

הלוואות משכנתא עסקיות מסחריות מוצעות על ידי מגוון רחב של גופי מימון. המערכת הבנקאית היא המערכת המועדפת ללקיחת הלוואות, אך בהחלט קיימות חלופות אחרות ובאם הבנק מסרב לאשר משכנתא כזו, במקרים מסוימים יהיה נכון לפנות לגוף מימון חיצוני כמו חברת ביטוח או חברת אשראי חיצונית פרטית.

 

אילו מסלולי משכנתא ניתן לשלב בהלוואה כזו?

כמו כל הלוואת משכנתא, גם בהלוואת משכנתא מסחרית ניתן לשלב מגוון רחב של מסלולי ריבית. הדבר הנכון ביותר יהיה לשלב מגוון של מסלולי ריבית זה לצד זה באותו תמהיל משכנתא. כך מונעים סיכונים מיותרים העלולים להגדיל את ההחזר החודשי באופן חד.

 

לסיכום

כדי ליטול משכנתא מסחרית באופן נכון, מהיר ויעיל, חשוב לפנות ליועץ משכנתאות מומחה לעסקים. הוא ידע לבחון את האפשרויות הכלכליות הקיימות, למפות אותם בצורה נכונה ולהתאים עבורם את המימון המתאים ליכולות הקיימות.

רון הלפרין בפייסבוק | מייל אישי: [email protected]