תפריט

משכנתא לגיל הזהב

למרות שהגיל המבוגר מכונה גיל הזהב, המגיעים אליו לא נהנים ממטילי זהב בביתם… ההפך הוא הנכון, מרבית המבוגרים בישראל משתכרים מקצבת הפנסיה שלהם וכך ככל שהגיל עולה, גם גובה ההכנסה יורד. ומה קורה כאשר צריכים למממן הוצאה דחופה או אפילו מעוניינים להמשיך להנות מרוגע כלכלי? במקרה כזה ניתן ליטול משכנתא לגיל הזהב. רכזנו כאן מידע בנושא. נקווה שהוא יביא לכם תועלת. על כל שאלה והתייעצות נוספת בנושא, אתם מוזמנים ליצור קשר עם צוות פיננס האוס.

 

מהי משכנתא?

משכנתא היא הלוואה הניתנת תמורת שיעבוד נכס. על פי רוב, כאשר רוכשים נכס, צריכים לגייס הון נוסף לצורך הרכישה וכך משעבדים את הנכס הנרכש ותמורת השיעבוד שלו, הגוף המממן מעניק הלוואה. כאשר תקופת ההלוואה מסתיימת והגוף המממן מקבל את כל כספו חזרה, השיעבוד מוסר והרוכש נהנה מדירה משלו. לצד משכנתא כזו, יש גם אופציה לקבל משכנתא על נכס קיים. זה יכול להיות אדם שרוצה למממן מטרה מסוימת והוא צריך לגייס כסף לכך, כך הוא ממשכן את הנכס שיש לו ותמורת המישכון הוא מקבל הלוואת משכנתא. אבל הלוואות משכנתא כאלו ניתנות עד גיל 60 בלבד. איך אם כן ניתן לקבל משכנתא לגיל הזהב?

 

מהי משכנתא לגיל הזהב?

מדובר בהלוואת משכנתא הניתנת לבני שישים ומעלה והיא מכונה גם משכנתא הפוכה. במסגרת הלוואה זו בני שישים ומעלה שיש להם נכס נדל"ן משלהם, יכולים למשכן את הנכס, לקבל תמורתו הלוואה ולהנות מהלוואה משמעותית כזו. אך בהתייחס לעובדה שגובה ההכנסות יורד עם הגיל, גופי המימון הגו פתרון המאפיין משכנתא לגיל הזהב: הלווה לא נדרש לשלם את ההחזר. לאחר פטירתו, גוף המימון יפנה ליורשים בדרישה לתשלום החוב. אם תוך שנה החוב לא ישולם, הגוף יהיה רשאי למכור את הנכס, לפרוע את חוב המשכנתא ולשלם את יתרת הסכום ליורשים. וזו תמצית תורת משכנתא לגיל הזהב.

 

מי יכול לקבל משכנתא לגיל הזהב?

משכנתא זו מיועדת אך ורק לבני שישים ומעלה שיש להם נכס משלהם. הנכס צריך להיות נקי משעבודים וללא משכנתא.

 

מה גובה הסכום שניתן לקבל?

במסגרת משכנתא לגיל הזהב ניתן לקבל מימון עד לגובה של חמישים אחוז מערך הנכס. כך שמדובר בסכומים שמשתנים בהתאם לגובה הנכס. לעומת הלוואה עסקית רגילה, הלוואה זו יכולה להביא פתרון אמיתי למי שזקוק למאות אלפי שקלים.

 

משכנתא לגיל הזהב – יתרונות וחסרונות

כמו כל דבר, למשכנתא כזו יש גם חסרונות לצד היתרונות. היתרון המרכזי הוא הפטור מתשלום ההחזר. הרי בגיל המבוגר הפרנסה מאתגרת יותר. בשונה מאדם צעיר שיודע שהוא נכנס להתחייבות זמנית והוא יכול לעבוד שעות נוספות כדי להנות מהכנסה גבוהה יותר, הרי שלאדם מבוגר אין את היכולת לעשות זאת ולכן, צורת החזר המשכנתא נוחה ללווים. הם יודעים שרק לאחר פטירתם המשכנתא תוחזר. הם יכולים להמשיך להנות משקט כלכלי, לעזור לילדים ולהנות.

 

לצד יתרון מובהק זה עומד חיסרון שלא ניתן להתעלם ממנו, גובה הריבית על ההלוואה. כספי ההלוואה מוצמדים למדד המחירים לצרכן וכך, כל עלייה במדד המחירים מעלה את יתרת הקרן לתשלום ההחזר. עד שהלוואה כזו נפרעת אורך זמן וכך בינתיים גובה המדד מתייקר והחוב גם הוא תופח. נוצר אפקט ריבית דריבית וכאשר מגיע זמן הפירעון, היורשים עלולים לגלות שערך הנכס ירד משמעותית בגלל החוב הגדול. לא פלא שהלוואות אלו הביאו ללא מעט מריבות משפחתיות על רקע הירושה. כיום גופי המימון השונים מתנים את אישור ההלוואה בהסכמת היורשים להלוואה.

 

האם משכנתא כזו היא משתלמת?

לאחר שסקרנו את החסרונות והיתרונות, לא יהיה נכון לקבוע בצורה החלטית מה נכון לעשות, כל מקרה חייב להיבדק לגופו. יש אדם שעבורו הלוואה כזו תהיה רווחית במיוחד ויש מי שהוא יכול להיעזר בפתרונות מימון שונים שמתאימים לו יותר. כדי לבחור את הפתרון המתאים, ההמלצה היא להיעזר באנשי מקצוע מומחים לתחום.

 

צוות פיננס האוס צבר מומחיות של שנים בתחום גיוס פתרונות מימון לעסקים ופרטיים. כעת גם אצתם יכולים להנות מכך, מוזמנים ליצור קשר לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות. גם אם תבחרו לקחת משכנתא כזו, לא יהיה כדאי ליטול אותה ללא ליווי מקצועי.

 

רון הלפרין בפייסבוק | מייל אישי: [email protected]