תפריט

משכנתא במסלול גרייס

הלוואת גרייס היא הלוואה בה ניתן לדחות את תחילת תשלומי ההלוואה, ורק לאחר תקופת הגרייס, להתחיל לשלם אותן בהחזרים חודשיים קבועים. בהלוואת משכנתא גם משתמשים באופציה זו מידי פעם. משכנתא במסלול גרייס נבחרת במקרים מסוימים ולא לכל אחד היא תתאים. צוות פיננס האוס ריכז לכם כאן מידע בנושא, מה זה משכנתא במסלול גרייס, מתי כדאי לקחת אותה ומה חשוב לבדוק לפני לקיחתה. על כל שאלה בנושא, אתם מוזמנים לכתוב לנו, נשמח להנגיש מידע מדויק לכם ולתת לכם מענה אישי מקצועי.

 

משכנתא במסלול גרייס – איך זה עובד?

הלוואת משכנתא היא הלוואה המורכבת ממספר רב של מסלולי משכנתא, בהתאם לבחירת הלווה. מסלול גרייס הוא אחד ממסלולי המשכנתא המוצעים. ניתן להצמיד חלק מסכום הלוואת המשכנתא למסלול גרייס וכך, על אותו הסכום לא מתחילים לשלם החזר חודשי בתחילת תקופת הגרייס, רק לאחר שמסתיימת תקופת הגרייס, הלווה מתחיל לשלם את ההחזר החודשי שנקבע מראש.

 

סוגי הלוואות הגרייס

כיום יש שני סוגי הלוואות גרייס: גרייס חלקי וגרייס מלא. במסלול גרייס חלקיף, בעל ההלוואה משלם מידי חודש על הריבית, ורק על הקרן הוא לא משלם. לעומת זאת, במסלול גרייס מלא, ההחזר החודשי כולו, גם על חשבון הריבית וגם ע"ח הקרן, נדחה ולא משולם בתקופת הגרייס. לרוב, הריבית על ההלוואות גרייס היא יקרה יותר ממסלולים אחרים, אך בסופו של דבר היא משתלמת למי שצריך לשלב תקופת רגיעה במסלולי המשכנתא שלו.

 

למי הלוואת גרייס תתאים?

תקופה ראשונית עם עלויות גבוהות

בד"כ כאשר רוכשים נכס נדל"ן, התקופה הראשונית מלווה בהוצאות רבות. זה יכול להיות בגלל עלויות ריהוט, שיפוץ, עיצוב או אפילו מעבר הדירה עצמו. בגלל שהעלויות גבוהות, רבים מרוכשים מתקשים לעמוד גם בהחזרי המשכנתא, וגם בעלויות הגבוהות הראשוניות, בשביל זה משלבים משכנתא במסלול גרייס ובתקופת המשכנתא הראשונית, הלווה לא צריך לשלם החזרים חודשיים גבוהים. לאחר שהוא מסיים עם העלויות הגבוהות, הוא מתחיל לשלם את המשכנתא בקלות ובנוחות. לפעמים כל עוד והדירה לא מוכנה סופית, הלווה ממשיך לגור בדירה אחרת, עליה הוא משלם שכירות, ולמי שקשה לעמוד בהתחייבויות גבוהות כל כך, מומלץ לשלב מראש הלוואת גרייס במשכנתא.

 

משפרי דיור

מי שמוכר את דירתו בשביל לרכוש דירה שמתאימה לו יותר, יכול למצוא את עצמו רוכש דירה עוד לפני שהצליח למכור את הנכס הקודם. במקרה  כזה הוא נאלץ לשלם שתי משכנתאות במקרים מסוימים. כדי להקל מעצמו, הוא יכול לשלב הלוואת גרייס במשכנתא.

 

דירה בהנחה עם משכנתא גרייס

מי שזכה בתוכנית הדיור הממשלתית מחיר למשתכן או דירה בהנחה, צריך לשלם את התשלום על הנכס בפעימות. עם כל התקדמות בבנייה, הוא צריך להגדיל את אחוז ההלוואה של המשכנתא למרות שהדירה עדיין לא מוכנה סופית. במקום לשלם גם משכנתא וגם שכירות, רבים משלבים במשכנתא על דירה בהנחה מסלול גרייס על תחילת תקופת המשכנתא וחוסכים מעצמם עוגמת נפש.

 

חסרונות משכנתא גרייס

משכנתא גרייס היא אמנם הלוואה שמצליחה לסייע ללווים לעמוד בהתחייבויותיהם, אך גם לה יש חסרונות כמו כל דבר בחיים:

  • דירוג האשראי של הלווה עלולה להיפגע בשל תקופת הגרייס בה הוא לא משלם את ההלוואה שלקח – תלוי בנהלי הבנק המלווה.
  • ההחזר החודשיים גבוהים יחסית בגלל תקופת הגרייס (הרי החזרי הלוואה מתפרסים לתקופה קצרה יותר, ממילא גובה ההחזר גבוה יותר מתמיד)

 

מהי הלוואת גרייס לעומת הלוואת בלון

הלוואת בלון היא הלוואה אותה הלווה מקבל ולא משלם עליה החזרי משכנתא חודשיים, רק לאחר סיום תקופת ההלוואה, בתשלום האחרון, הלווה משלם את כל ההחזר הנדרש בתשלום אחד. לאורך כל התקופה הריביות ממשיכות לתפוח ובסיום התקופה הוא בעצם "מפוצץ" את הבלון ומסלק את ההלוואה על שלל ריביותיה…

 

לעומת זאת, הלוואת גרייס היא הלוואה בה אמנם בתקופת הגרייס לא משלמים על ההחזרים החודשיים, אך בסיום תקופת הגרייס, הלווה מתחיל לשלם החזר חודשי קבוע בהתאם למה שנקבע מראש מול המלווה וכך תקופת ההלוואה יכולה להמשיך לעוד מספר שנים. בנוסף, הלוואת גרייס נחשבת להלוואה זולה יותר מבחינת ריביות לעומת הלוואות הבלון שידועות כיקרות ולא מומלצות בכל מקרה.

 

גם לפני לקיחת הלוואת גרייס חשוב לוודא את כדאיות לקיחת ההלוואה עם אנשי מקצוע.

 

משכנתא במסלול גרייס
משכנתא במסלול גרייס

רון הלפרין בפייסבוק | מייל אישי: [email protected]