תפריט

גופי המימון – מי אלה?

יש לא מעט גופי מימון המציעים הלוואות ואשראי לפונים אליהם. יש גופי מימון בטוחים יותר ויש גופי מימון שנחשבים למסוכנים. כאן ריכזנו עבורכם מידע על גופי מימון  – מי הם ועל מה להקפיד בבחירת גוף מימון. אז בואו נתחיל.

למה צריך גופי מימון?

אם בעבר כדי לרכוש דירה או עסק, היה צריך את אישור הבנק ותו לא. הרי שהיום העניינים הם קצת יותר מורכבים… אם נחזור אחורה בזמן, נגיע לתקופה בה יכלו לרכוש עסק / דירה ללא הלוואה. מי שקנה דירה קנה אותה כי יש לו כסף. אין כסף? לא קונים! אנשים לא היו נכנסים למערבולת הלוואות רק בשביל לגור בדירה משלהם או אפילו כדי למנף את הכלכלה של עצמם.

למזלנו, דברים השתנו. כיום, החשיבה הכלכלית מניעה רבים מאיתנו וכבר לפני כעשרים שנים מי שהיה מעוניין למנף את רכושו היה פונה לגייס הלוואה. הלוואה ההיה ניתן לקחת מהבנק בלבד. כך, אם אדם היה מעוניין לרכוש דירה, הוא היה תלוי באישור הבנק, אם הבנק לא היה מאשר לו, הוא היה סותם את הגולל על החלום שלו לרכוש דירה… גוף המימון היחיד שהיה מקובל אז היה הבנק.

עם השנים התפתח עולם המימון וכבר מאז הוחל החוק המתיר לגופי מימון חיצוניים להיכנס לתמונה, קמים כל תקופה עוד ועוד גופי מימון חיצוניים לבנקים. כיום, כאשר יזם או אדם פרטי מעוניינים לקבל הלוואה, האפשרויות לגיוס ההלוואה רבות: הוא יכול לפנות לאחד הבנקים הקיימים, הוא יכול להחליט שהוא פונה לחברת אשראי או כל חברת מימון חיצונית וכך הבחירה עצמה היא רחבה. התחרות בענף גבוהה וכך המרוויחים הם דווקא הלווים שיודעים להשוות מחירים ולנהל משא ומתן בקבלת הלוואה. כך ניתן לאתר תנאי מימון נוחים ולפנות לגוף המימון שמציע אותם. אבל כאן חשוב לזכור: יש גופי מימון מסוכנים וצריך להכיר אותם.

 

אילו גופי מימון קיימים?

גוף מימון הוא גוף המציע הלוואות לכל הפונים אליו. גוף המימון המוכר לכולנו הוא הבנק. למזלנו הוא לא היחיד ויש עוד גופי מימון המציעים אשראי.

  • הבנקים השונים – דרך המימון המוכרת ביותר.
  • חברות ביטוח – לא מעט חברות ביטוח מציעות ביטוח קרן השתלמות או גמל וכך, ניתן ליטול הלוואה על חשבון קופת הגמל הקיימת. יש חברות ביטוח מסוימות שנכנסו לתחום המימון והן מציעות הלוואות מימון שונות כמו משכנתא הפוכה וכדומה.
  • חברות אשראי – כל חברת אשראי המתפעלת כרטיסי אשראי מציעה גם הלוואות חוץ בנקאיות למחזיקי הכרטיסים שלה. הלוואות אלו הן יקרות מאוד בדרך כלל וגם כאשר זקוקים להלוואה, כדאי לבדוק מקורות מימון נוספים בטרם לוקחים הלוואה כזו.
  • חברות מימון חיצוניות – יש לא מעט גופי מימון חיצוניים לבנקים המציעים אשראי ומימון ישיר. מדובר בחברות פרטיות שבחרו להיכנס לתחום המימון. הן מציעות הלוואות (בדרך כלל בריבית יקרה מאוד אך בתנאי החזר נוחים) בתנאים גמישים והן מתאימות ללווים שקיבלו סירוב מהבנקים. כאשר פונים לגוף מימון חוץ בנקאי חשוב לוודא שמדובר בגוף מימון אמין ומוסמך מטעם הרשות לניירות ערך למתן הלוואות. יש גופי מימון שונים המציעים את עצמם ככאלו למרות שהם נמנים על השוק האפור. כדי להימנע מהלוואות בוציות שכאלו, חשוב לוודא את מקור גוף המימון היטב. לא פונים לקחת הלוואה מגוף מימון לא מוכר.

 

איך בוחרים גוף מימון?

בבחירת גוף מימון יש מספר נקודות חשובות אליהן צריך להתייחס:

  • אמינות הגוף המממן – לא כל גוף מימון הוא אמין. פנו לגוף מימון אמין שמוכר מטעם משרד האוצר ומורשה למתן הלוואות.
  • תחום התמחות – חפשו גוף מימון המציע הלוואות לתחום המימון שאתם מחפשים לו מימון. אם אתם יזמים לדוגמא, פנו דווקא לגוף מימון המכיר את עולם הבנייה מקרוב והוא בעל ניסיון במימון פרויקטים כאלו. כך נמנעת עוגמת נפש בהמשך.
  • בטחונות ושיטת מימון – לכל גוף מימון יש קריטריונים משלו. יש גופי מימון המציעים מימון בשיטה מסוימת בלבד ולכן, בחיפוש אחר מימון חשוב שתהיו ממוקדים לשיטת המימון המתאימה לכם ביותר.
  • להיות עם יד עם הדופק – תמיד חשוב לפזר נכון סיכונים וכאשר מדובר בפרויקטים גדולים, לא לוותר על פיזור נכון של הסיכונים.

מוזמנים ליצור קשר עם מומחי פיננס האוס לקבלת ליווי מקצועי בגיוס מימון.

 

גופי המימון - מי אלה
גופי המימון – מי אלה

 

רון הלפרין בפייסבוק | מייל אישי: [email protected]