תפריט

אילו אפשרויות מימון חלופיות קיימות לקניית קרקע

רכישת קרקע מצריכה הון לא מבוטל. הבעיה היא שלא לכל אחד יש אפשרויות מימון רבות. גיוס המימון הוא עבודה בפני עצמה ולא מעט משקיעים מוצאים את עצמם מחפשים פתרונות מימון חלופי למימון הבנק הנפוץ. ריכזנו לכם כאן מידע בנושא. נקווה שהוא יביא לכם תועלת. על כל שאלה או אי הבנה בנושא, אתם מוזמנים ליצור קשר עם צוות מומחי פיננס האוס לקבלת מידע מקצועי באופן מיידי.

 

מה מאפיין רכישת קרקע?

רכישת קרקע מצריכה מימון לא מועט. מחיר קרקע יכול להיות גבוה מאוד בעלות של מיליוני שקלים. בסופו של דבר, מחיר הקרקע מושפע מאופי הקרקע, ייעודה וכל הפרטים הנלווים לרכישה. רכישת קרקע היא עסקה מורכבת יותר המצריכה ליווי מקצועי. כאשר רוכשים רקע למגורים, קל יותר למצוא מימון לרכישה מאשר האופציות הקיימות ברכישת קרקע חקלאית או קרקע שלא הופשרה למגורים. 

 

ייעוד הקרקע

לכל קרקע בישראל יש ייעוד שנקבע ונרשם במנהל מקרקעי ישראל. קרקע חקלאית תהיה בשווי אחר מקרקע למגורים או לתעשייה. ייעוד הקרקע יכול להשתנות ומידי שנה מופשרות עוד ועוד קרקעות במטרה להגדיל את שטחי היישוב בארץ. בגלל שקרקע למגורים שווה יותר, משקיעים רבים רוכשים קרקע חקלאית המועמדת להפשרה, וכך הם מרוויחים קרקע בערך רב יותר מהמחיר שרכשו אותו. לפני רכישת קרקע חשוב לבדוק את ייעודו. ייעוד הקרקע משליך באופן ישיר על אפשרויות המימון הקיימות. 

חשוב לציין שקרקע המיועדת למטרת שימור תקופה או פיתוח שמורת טבע, לא תהיה רווחית להשקעה בגלל במטרות כאלו לא משתנות והמשקיע בקרקע כזו עלול למצוא את עצמו מפסיד כסף. 

 

אחוז מימון

כדי לרכוש קרקע למגורים ניתן לקבל אחוז מימון של עד 70% מערך הקרקע. לרכישת קרקע מסחרית ניתן לקבל אפילו 100% מימון, בהתאם לנהלי הגוף המממן. לכל גוף מימון אחוזי מימון אחרים. אחוז המימון ניתן בהתאם לאופי הקרקע והסיכונים הנלווים לרכישתה. 

 

סוג בעלות

העדיפו קרקע מבעלות פרטית. רכישת קרקע מהמדינה מכונה חכירה ובמקרה של שינוי יעוד קרקע, הקרקע חוזרת למינהל והחוכר מקבל פיצוי סמלי בלבד. 

 

מיסים נלווים

לרכישת קרקע נלווים מיסים אותם חשוב לקחת בחשבון – על הרכישה צריך להוסיף מס רכישה, במכירת הקרקע על המוכר לשלם מס שבח וככל שההשבחה היתה גדולה יותר, גם גובה המס יהיה בהתאם.

 

לא כל רכישה כדאית

חשוב לזכור כי רכישת קרקע היא לא תמיד משתלמת. יש קרקעות בהן שינוי קטן בחוק התכנון והבניה הופך אותן ללא כדאיות. ישנה היתכנות להפקעות מהקרקע וכך משקיעים מוצאים את עצמם מקבלים פיצויים מינוריים על הפקעות משמעותיות. חשוב לבדוק את הנושא לפני כן עם יועץ נדל"ן מומחה בתחום. 

 

מבחינת מימון: אילו אפשרויות מימון חלופיות קיימות לקניית קרקע בישראל?

 

מימון מהבנק לרכישת קרקע

הבנקים מאפשרים משכנתא לרכישת מגרש למטרת מגורים. לרכישת מגרש שלא נועד למטרת מגורים, לא ניתן ליטול משכנתא ויהיה צורך לפנות לחפש אחר פתרון מימון אחר. 

 

ניתן ליטול הלוואה על חשבון נכס קיים אחר לרכישת קרקע באמתלה של משכנתא לשיפוץ הבית או מטרה אחרת. בשביל זה צריך לפנות למקצוענים, גם בשביל לבדוק כדאיות של הלוואה כזו וגם כדי לקבל ליווי לאורך כל הדרך. 

 

מימון מגוף מימון חיצוני 

גוף מימון חיצוני יכול להיות כל גוף אחר שהוא לא הבנק. לרוב, כשמחפשים פתרון חלופי, מדברים על פתרון מימון שהוא לא הבנק. זה יכול להיות חברת מימון פרטית, קרן פילנתרופית או קרן ממשלתית קיימת. הנתונים משתנים ללא הרף והתחרות בענף גבוהה. יש גופי מימון שפנייה אליהם לא משתלמת, יש כאלו שלא עובדים על פי חוק והם עובדים ללא היתר ממשרד האוצר ולכן חשוב להכיר את התחום ולפנות לאיש מקצוע מומחה בחיפוש אחר פתרון מימון שיתן את המענה הנדרש. 

 

צוות פיננס האוס כאן בשבילך

אם אתם רוצים לרכעוש קרקע ברוגע, מתוך ידיעה שאתם עושים את העסקה הטובה ביותר לכם, בודקים את כל מה שצריך ומוצאים את פתרון המימון המתאים ביותר לתנאי החיים שלכם, אתם מוזמנים לפנות כבר עכשיו למומחי פיננס האוס המובילים בתחום מבחינת ייעוץ נדל"ן, הכרת הענף והתאמת פתרונות מימון מותאמים לתנאים הקיימים. 

רוצים לדעת עוד על אפשרויות מימון חלופיות לקניית קרקע צרו קשר עכשיו! אנחנו בפיננס האוס נדאג שתקבלו את תנאי המשכנתא הטובים ביותר שיחסכו לכם הרבה כסף.

רון הלפרין בפייסבוק | מייל אישי: [email protected]